Bóle kręgosłupa

Kręgosłup utrzymuje nas w pionowej pozycji, dźwiga głowę oraz umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Aby jednak mógł dobrze pełnić swoją funkcję, wszystkie zespolone z nim więzadła i mięśnie muszą być mocne i sprawne. Jeśli mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie rozciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, kręgi i dyski szybko się zużywają.

Przeciążony kręgosłup wysyła więcej sygnałów: migrena, szumy w uszach, ból serca albo nerek, drętwienie nóg… Zwykle kiepski stan kręgosłupa fundujemy sobie na własne życzenie. Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, a na sport nie mamy ochoty ani czasu. Dźwigamy ciężkie torby na jednym ramieniu, stoimy, chodzimy, siedzimy niedbale. Na dodatek żyjemy w stresie i ciągłym pośpiechu. W efekcie nadmiernie obciążamy kręgosłup, a to prowadzi do różnych dolegliwości: od bólu głowy do drętwienia stóp. Z wieloma można sobie poradzić samemu. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i przestrzegać ich w codziennym życiu. Nie ma lepszego lekarstwa na kręgosłup niż aktywność fizyczna. Brak ruchu sprawia, że mięśnie tracą elastyczność i przestają podtrzymywać kręgosłup. Ulgę przyniosą też kąpiele, okłady, relaks.

Bóle w okolicy mostka

Do złudzenia przypominają bóle wieńcowe. Pojawiają się w okolicy mostka i promieniują do szyi, lewego barku, pleców. Ból nasila się w czasie wdechu, kaszlu, chodzenia. Może towarzyszyć mu duszność, kurcze oskrzeli (przypominające astmę), zaburzenia krążenia z za wysokim lub za niskim ciśnieniem. Przytrafia się aktywnym zawodowo 35–45-latkom, przemęczonym, żyjącym w ciągłym stresie i jest wynikiem przeciążenia piersiowego odcinka kręgosłupa.

Najpierw trzeba iść do lekarza, żeby wykluczyć zaburzenia pracy naczyń wieńcowych i problemy z sercem. Ulgę w bólach przyniesie wypoczynek. Na nerwy dobrze działa joga, medytacje. Weź ciepłą kąpiel z dodatkiem soli lub aromatycznego olejku. Gdy przenosisz coś ciężkiego, trzymaj to jak najbliżej siebie w obu rękach. Unikaj schylania się na wyprostowanych nogach – to sprzyja przeciążeniu kręgosłupa piersiowego.

Pogorszenie wzroku i słuchu

Bóle oczu, pogorszenie wzroku, szumy i dzwonienie w uszach to czasem skutek podrażnienia korzeni nerwowych odpowiedzialnych za wzrok i słuch. Z powodu ucisku na nerwy mogą pojawić się również trudności w przełykaniu.

Zmieniaj pozycję. Gdy pracujesz na siedząco, co pół godziny zrób krótką przerwę i rozprostuj kości. Monitor ustaw w odpowiedniej odległości (nie mniejszej niż pół metra), na wprost twarzy, by patrzeniem w górę, w bok albo wyciągając głowę do przodu, zbytnio nie obciążać mięśni szyi.

Drętwienie karku

To efekt spania w złej pozycji lub wielogodzinnego siedzenia z pochyloną głową, zwłaszcza gdy towarzyszy temu zmęczenie i stres. Typowym przykładem jest ślęczenie nad książką przed egzaminem albo nad pilnym projektem w pracy. Zwykle zaczyna się od niewinnego bólu szyi, który rozprzestrzenia się na kark i ramiona. Ucisk na korzenie nerwowe sprawia, że czujemy mrowienie w karku.

Niezależnie od tego, co robisz: rozwiązujesz krzyżówki czy szyjesz, co kilka minut podnieś głowę i popatrz przed siebie, lekko ściągając brodę. W czasie rozmowy przez telefon nie podtrzymuj barkiem słuchawki. Możesz sobie zrobić masaż: opuszkami palców delikatnie ugniataj okrężnymi ruchami boki szyi. Śpij na specjalnej poduszce ortopedycznej – umożliwia najlepsze dla kręgosłupa ułożenie szyi.

Migrena, zawroty głowy

Wiele osób skarży się na bóle głowy przypominające migrenę. Ból obejmuje kark i promieniuje w kierunku pleców, ogarniając połowę głowy (część osób miewa bóle po obu stronach głowy). Mogą towa- rzyszyć mu nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięki, mroczki. Występuje głównie rano oraz w określonych pozycjach, np. przy pochyleniu głowy do przodu lub nagłym skręceniu w bok. Zawroty, czasem nawet chwilowa utrata przytomności, sygnalizują zaburzenia ukrwienia mózgu na skutek ucisku na tętnice kręgowe.

Spróbuj uciskać palcami tętnice skroniowe, po kilku minutach na chwilę zwolnij ucisk. Powtarzaj, aż poczujesz ulgę. Nie rób głową gwałtownych ruchów, bo to nasili ból. Nudności możesz złagodzić małą przekąską, herbatą z imbirem. Dobrym sposobem na ból głowy jest odpoczynek w ciszy. Możesz ratować się tabletką z parace-tamolem, ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym.

Dolegliwości brzuszne

Czasem wydaje się, że boli brzuch albo nerka. Rozpierający ból może też promieniować w kierunku odbytu. Nierzadko do złudzenia przypomina ból towarzyszący miesiączce lub problemom ginekologicznym. Wszystkie te sygnały może wysyłać kręgosłup lędźwiowy (obok karku jest najbardziej obciążony) na skutek długiego przebywania w jednej pozycji.

Śpij wygodnie – łóżko musi być równe, nie za twarde, ale też nie za miękkie, bo wtedy kręgosłup wygina się nieprawidłowo, sprężyste. Warto poleżeć na różnych materacach, by wybrać najwygodniejszy. Jeżeli prasujesz lub wykonujesz inną pracę na stojąco, co jakiś czas przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Ulgę przyniesie ćwiczenie: leżąc na plecach na podłodze, zginaj na przemian prawą i lewą nogę, mocno przyciągając ją rękami do brzucha.

Neuralgia międzyżebrowa

Najczęściej na skutek długotrwałego siedzenia w niewłaściwej pozycji (np. bokiem, podpierając się na ręce, garbiąc), gwałtownego skręcenia tułowia lub wykonywania prac z pod-niesionymi rękami pojawia się ból między łopatkami i przez nerwy międzyżebrowe promieniuje półkoliście wokół klatki. Wtedy mamy wrażenie, że bolą nas żebra. Ból może być symetryczny albo po jednej stronie ciała. Gdy wystąpi po prawej, myślimy, że to wątroba, gdy po lewej, że serce. Często dotyka osoby ze skrzywieniem kręgosłupa i spięte.

Ulgę przyniesie seans w saunie. Możesz delikatnie wetrzeć w skórę maść o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, olejek miętowy, ziołową nalewkę z arniki. Unikaj czynności związanych z unoszeniem rąk do góry: wieszania firanek czy sięgania z górnych półek.

Mrowienie w nogach

Przeciążenie lędźwiowego kręgosłupa zwykle objawia się bólem w okolicy krzyża lub w pasie, który może promieniować do jednej lub obu nóg albo do jednego lub obu pośladków. Często jedynym sygnałem jest mrowienie i drętwienie jednej lub obu nóg. Dolegliwość może być skutkiem ucisku na nerwy i duże naczynia krwionośne w wyniku długiego siedzenia w złej pozycji, np. na krześle, które ma za krótkie siedzisko, czy na podwiniętej nodze.

Dobierz krzesło i biurko do swojego wzrostu (stopy powinny opierać się na podłodze, stawy biodrowe i kolanowe być zgięte pod kątem prostym, a obie ręce do łokcia leżeć na blacie). Siedzenie w samochodzie ustaw tak, aby uda były ułożone poziomo do podłoża. W czasie podróży rób przerwy, żeby rozprostować nogi. W samolocie zdejmij buty, włóż wygodne skarpetki, od czasu do czasu przejdź się i wykonaj kilka ćwiczeń nogami. Na co dzień noś pantofle na niezbyt wysokim obcasie. Pływaj, zwłaszcza na plecach. W ten sposób wzmocnisz mięśnie, poprawisz krążenie i odprężysz się.

Nie z każdym schorzeniem kręgosłupa możemy sobie sami poradzić. Ponadto takie same objawy jak te, które wysyła kręgosłup, mogą być wywołane innymi chorobami, nawet odległej części ciała. Dlatego gdy niepokojące dolegliwości utrzymują się lub nawracają, trzeba zawsze skonsultować się z lekarzem. Tylko on może stwierdzić ich przyczynę.

Kontakt

+48 602 821 352 (poniedziałek-piątek)
ul. Rynarzewska 3/103
60-133 Poznań